ساختار قیمت‌گذاری خودرو تغییر می‌کند؟

از حدود ۱۰ سال قبل که شورای رقابت، بازار خودرو را یک بازار انحصاری تلقی و اعلام کرد که از این پس قیمت محصولات داخلی این بازار به شکل دستوری اعلام می‌شود تا امروز، همچنان روند اعلام قیمت ادامه داشته و با وجود ایجاد فاصله‌ای قابل توجه میان نرخ کارخانه و نرخ بازار آزاد، شورای رقابت همچنان اصرار به تداوم این فرایند دارد.

این شورا در سه فصل بهار، تابستان و پاییز سال گذشته قیمت‌های جدید خودروسازان را اعلام کرد اما در زمستان پارسال و بهار امسال هنوز قیمت جدید را اعلام نکرده و به نظر می‌رسد همین موضوع فشار را بر خودروسازان و فعالان این حوزه افزایش داده است.

محمدرضا نجفی‌منش، عضو هیات‌نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در این مورد گفت: بر خلاف برخی اظهارنظرها مشکل اصلی صنعت خودرو در سال‌های گذشته نه تحریم‌های خارجی که تصمیمات غلط داخلی و فشاری است که از این محل به تولیدکنندگان وارد شده است.

وی ادامه داد: فرض کنید تولید یک محصول ۵۰ میلیون تومان تمام می‌شود اما با قیمت‌گذاری دستوری تولیدکننده را مجبور می‌کنند که آن را ۴۰ میلیون تومان بفروشد. نتیجه چنین سیاستی شرایط امروز خودروسازان است که آن را می‌بینیم.

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری رانتی گسترده در بازار خودرو به وجود آورده، بیان کرد: وقتی فاصله میان قیمت کارخانه و قیمت بازار چند ده میلیون تومان باشد، می‌بینیم که کارخانه هزار دستگاه خودرو را عرضه می‌کند اما ناگهان یک میلیون نفر برای این خودرو ثبت نام می‌کنند. بخش مهمی از این جمعیت صرفا به دنبال به دست آوردن رانت و فروش خودرو با قیمتی فراتر در بازار آزاد هستند.

نجفی‌منش با اشاره به زیان انباشته خودروسازان گفت: براوردها نشان می‌دهد که میزان زیان خودروسازان به ۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده و آنها بیش از این رقم زیان را به قطعه‌سازان بدهکار هستند. سوال این است که آیا می‌توان با همین شرایط ادامه داد؟

وی گفت: تا زمانی که تکلیف این قیمت‌گذاری دستوری مشخص نشود، احتمالا شرایط به همین شکل باقی خواهد ماند. در زمستان سال گذشته از اصلاح شیوه قیمت‌گذاری دستوری خبر دادند اما با گذشت چند ماه هنوز خبری از این تغییر نیست و فشار بر تولیدکنندگان ادامه دارد. Source

  • ادمین
  • اردیبهشت 22, 1400
  • 177 بازدید
درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!