خریدوفروش خودروهای ورود موقت مشمول قاچاق است

به گزارش تجارت‌نیوز، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران در نامه‌ای به ناظرین، مدیران کل و مدیران حوزه‌های نظارت و گمرکات اجرایی، خواستار تعیین تکلیف خودروهای عبور موقت شد.

در این نامه آمده است‌: پیرو بخشنامه‌های مربوط به ورود موقت خودروهای سواری منتهی به بخشنامه شماره ٧٠٢٢١۰ / ٩٩ / ٩٨ مورخ ۹۹/۶/۱۹ دفتر واردات گمرک ایران، مقتضی است دستور فرمائید بقید فوریت و به‌صورت مستمر نسبت به پیگیری‌های لازم و قانونی تا حصول نتیجه در خصوص خودروهای سواری گذرموقت وارده تحت صحابت کارنه دو پاساژ و یا پروانه ورود موقت اقدام لازم معمول نمایند. ضمنا هنگام پذیرش ورود موقت خودرو طبق مفاد تبصره ذیل بند ٢ ماده ١۴٣ آئین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی، ضمن احراز هویت مالک خودرو به صورت حضوری، مرز خروجی، از دارنده جواز عبور (یا شخصی که پروانه ورود موقت به‌نام ایشان صادر می‌شود) استعلام و به منظور پیگیری آتی، در جواز عبور یا اظهارنامه ورود موقت مربوطه درج شود. همچنین عواقب واگذاری یا فروش خودروی ورود موقت شده قبل از انجام تشریفات قطعی گمرکی خودروی مورد نظر با رعایت کلیۀ مقررات مربوطه و شمول مقررات قاچاق، به ذی‌نفع اعلام گردد. شایان ذکر است حضور شخص مالک خودرو یا دارندۀ جواز که نام وی در جواز عبور درج گردیده است در هنگام ارائه درخواست تمدید مهلت تردد خودرو نیز الزامی است.

ضمنا با توجه به اهمیت موضوع، دستور فرمائید آمار و آخرین وضعیت خودروهای ورود موقت شده و اقدام قانونی صورت پذیرفته در خصوص خودروهایی که در موعد مقرر تحویل یا از کشور خارج نشده اند را از ابتدای سال ١٣٩٧ تاکنون در قالب فایل اکسل و به شرح زیر تهیه و ظرف حداکثر ۵ روز اداری، به این حوزۀ معاونت ارسال نمایند. بدیهی است در صورت عدم ارسال آمار مربوطه پس از مهلت تعیین شده به منزله عدم ورود موقت خودرو توسط آن گمرک بوده و هیچ‌گونه توضیحی مسموع نمی‌باشد.

١- خودروهایی که به‌دلیل عدم تمدید مهلت تردد توسط صاحبان کالا یا عدم تحویل خودروها، گزارش وقوع جرم قاچاق تنظیم و در مراجع رسیدگی کننده تحت رسیدگی و پیگیری است.

٢- خودروهایی که با اخذ پروانۀ ورود موقت یا تحت صحابت کارنه دوپاساژ و یا تمدید مهلت تردد خودرو، در حال تردد قانونی در کشور می‌باشند.

٣- خودروهایی که به‌دلیل اتمام مهلت تردد آنها و بسته بودن مرزهای خروجی به دلیل شرایط کرونا، در حال حاضر تحویل گمرک شده و برای آنها قبض انبار صادر شده است.

مسئولیت حسن اجرای این بخشنامه بر عهدۀ بالاترین ردۀ اجرایی گمرک مربوطه و مسئولیت نظارت کامل بر اجرای آن بر عهدۀ ناظرین محترم حوزه‌های نظارت بوده، به دلیل حساسیت و فوریت موضوع، دستور ارسال پاسخ در موعد مقرر مورد تاکید است. SOURCE

  • ادمین
  • اردیبهشت 13, 1400
  • 237 بازدید
درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!